Захистимо "Олешківські Піски" від військових навчань!

Захистимо "Олешківські Піски" від військових навчань!

Сообщение moder_1 » 25 май 2016, 00:01

Захистимо "Олешківські Піски" від ЗСУ! ‪#‎ВСУ_ПЗФ‬

Третій рік поспіль на сході країни триває війна. Розуміючи, що через неї наше майбутнє залежить від армії, ми і підтримуємо ЗСУ, і заздалегідь погоджуємося із жертвами, на які доводиться йти для їх зміцнення.
Однак жадаючи перемоги, ми часто забуваємо, заради чого точиться боротьба: якщо нам потрібний бєзпрєдєл влади, Революція Гідності була зайвою, а "братні" танки слід було зустрічали із квітами. Ми воюємо для того, щоб самім вирішувати, яким повинно бути наше майбутнє, а воно неможливо без збереження нашої спадщини: як історичної - Софії Київської, Острозької академії, Хотинського замку та інших, так і природної - Бузького Ґарду, карпатських лісів, херсонських пустель…
Найцінніші природні території об’єднані в природно-заповідний фонд України. Всім зрозуміло, що під час війни їх збереження має поступатися військовій необхідності. Тому ніхто й не критикує армію за знищення заповідних ділянок на лінії зіткнення: де точаться бої, в першу чергу слід дбати про життя наших громадян і виконання бойових завдань. Тут приходиться й закривати очі на незаконність таких випадків – тим більше, що офіційно у нас не війна, а "АТО", яке як регулюється законодавчо, зрозуміло не дуже...
А за сотні кілометрів від лінії зіткнення? Яка там військова необхідність знищення нашої природної спадщини? Однак з кінця минулого року військові неодноразово руйнували заповідні природні комплекси – в Херсонській області від них взагалі постраждали майже всі національні парки (http://life.pravda.com.ua/columns/2016/05/4/211839/).
Найбільше з заповідних територій дісталося "Олешківським піскам" (http://nppop.gov.ua/) – з кінця минулого року, без будь-яких прав на це, військові в цьому національному парку проводять артилерійські навчання. Яка необхідність обстрілювати саме цінну природну територію? Більше це ніде зробити? Давайте, скажемо, проведемо бомбометання в Кам'янець-Подільському замку? А чому б ні? – якщо військовим можна руйнувати природне надбання, чим краще від нього надбання історичне?
Тепер Міноборони пішло ще далі – фактично звернулося до Президента з проханням ліквідувати цей нацпарк…

Ми не повинні забувати, за що воюємо, і, тим більше, самім під час війни робити з своєї країни попелище. В Херсонській області для військового полігону, замість Олешківських Пісків можна обрати іншу територію – щоб і потреби ЗСУ задовольнити, і дотриматися закону, і зберегти найбільшу в Європі пустелю (http://vsviti.com.ua/nature/24854). І такі пропозиції фахівці вже запропонували.
Ми ж, щоб держава обрала цивілізований засіб вирішення цієї проблеми, ПРОСИМО ВАС ПІДТРИМАТИ ЗВЕРНЕННЯ СТОСОВНО НЕПРИПУСТИМОСТІ ЛІКВІДАЦІЇ "ОЛЕШКІВСЬКИХ ПІСКІВ" (яке було підготовлене екологами МБО "Екологія-Право-Людина" - www.epl.org.ua/).
Ваші підписи (прізвище, ініціали, організація - якщо є, населений пункт) чекаємо до 20-00 понеділка, 30 травня, за адресою krivohigaya_marina@email.ua, з темою "За Олешківські Піски!".

З повагою і надією на вашу підтримку,
Голова Ради ЕкГ "Печеніги" С.О. Шапаренко.
*

Порошенку П.А.
Президенту України,
Голові Ради національної безпеки і оборони,
Верховному Головнокомандуючому збройних сил України

Відкрите звернення
ЩОДО ЗАГРОЗИ ЗНИЩЕННЯ ПІДРОЗДІЛАМИ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ ОБ’ЄКТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПАДЩИНИ УКРАЇНИ – НАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДНОГО ПАРКУ "ОЛЕШКІВСЬКІ ПІСКИ"

Шановний Петре Олексійовичу!

Звертаємось до Вас як до Голови Ради національної безпеки і оборони та Верховного головнокомандуючого збройних сил України з проханням невідкладно втрутитись у ситуацію, що склалася внаслідок вторгнення підрозділів Збройних сил України до національного природного парку "Олешківські піски".
Нам відомо, що листом №220\2917 від 29.03.2016 року Міністерство оборони України звернулось до Вас з проханням сприяти оформленню земельної ділянки т.з. військового полігону "Херсон", що фактичного є скасуванням більшої і найбільш важливої частини національного природного парку "Олешківські піски".
Повідомляємо Вас, що починаючи з жовтня 2015 року, підрозділи ЗСУ фактично захопили територію цього національного парку, а також прилеглої до нього території Цюрупинського лісгоспу, та проводять масштабні військові навчання, чим державі було нанесено збитків, які можуть бути попередньо оцінені в сотні мільйонів гривень.

"Олешківські піски" є унікальною екосистемою, охороняти яку було вирішено ще 1926 року. Вперше Олешківські піски отримали охоронний статус у 1928 році, коли були оголошені "Державні піскові заповідники" але вже 1930-го охоронний статус було знято, а більшість працівників і засновників "Піскових заповідників" були репресовані, а частково - і знищені сталінським режимом.
У післявоєнний час територія була передана до складу земель держлісфонду – до Цурупинського держлісгоспу. На правах оренди ці землі використовувалась як полігон для бомбометання – так званий колишній 48-й авіаційний полігон "Херсон". Однак у 2001 році оренда у Міноборони закінчилась, міністерство відмовилось від полігону, ділянку зняли з обліку. Вже у 2004-му авіаполігон розформували. Нарешті, 23.02.2010 року, території було повернуто природоохоронний статус – Указом Президента України №221/2010 було оголошено Національний природний парк (НПП) "Олешківські піски". На превеликий жаль, НПП був створений лише не невеликій частині території, що початково планувалась для його створення. Його центральна, найбільш цінна частина, близько 5.000 га, мала стати заповідною зоною парку і залишитись збереженою для потреб науки, а території навколо - відводилась під рекреаційну зону та місце для перебування туристів. Втім, при створенні НПП було отримано погодження лише на центральну частину урочища – на ній національний парк і був створений.
Починаючи з жовтня 2015 року, підрозділи ЗСУ самовільно окупували територію національного парку та решти території, що поки не увійшла до його складу, та розпочали проведення навчань з використанням крупнокаліберної зброї, гусеничної техніки та ін. Законодавство України не передбачає такого роду діяльності на територіях природно-заповідного фонду. Тому жодних погоджень щодо проведення таких навчань надано не було. На початку лютого 2016 року, після декількох місяців самовільних навчань, які керівництво національного парку не змогло зупинити самостійно, у Херсонській обласній державній адміністрації утворили робочу групу, покликану розібратись із правомірністю використання земель нацпарку у військових цілях. Юридичне управління апарату ОДА вважає, що державний акт на землю від 30 квітня 1985 року, яким Херсонській КЕЧ надано у довгострокове тимчасове користування земельну ділянку, втратив чинність у зв’язку із закінченням строку, на який його було надано. На засіданнях 12 лютого та 17 березня учасники робочої групи не змоги дійти згоди з представниками Міноборони, після чого робочою групою було прийняте рішення просити національний парк звернутись до суду з вимогою примусового звільнення військами всієї території самовільно зайнятого колишнього полігону.
Окрім фізичного пошкодження ґрунту, руйнування рослинності та загибелі тварин, є й більш складні загрози, які неминуче приносять заповідним територіям військові навчання. Унаслідок обстрілів ґрунти стають значно забрудненими низкою хімічних сполук: ціанідами, формальдегідом, оксидом алюмінію, а також великою кількість ідентифікованої та неідентифікованої токсичної органіки. Окрім цього, в місцях, де відбувались активні обстріли, концентрація важких металів у ґрунтах зростає до небезпечного для життя рівня.

Петре Олексійовичу! Жодною війною не можна обґрунтувати спробу вторгнення військових навчань до об’єктів національної спадщини, віддалених від зони АТО на сотні кілометрів. Війна на сході України точиться не лише за цілісність державного кордону. Воїни АТО ризикують життям за європейські принципи, за безперебійне дотримання законодавства та добробут держави. Не можна при цьому грубо порушувати закони і нищити природне надбання всіх українців у тилу!

Ми не знаємо, чи дана шокуюча ситуація сталась з Вашого особистого доручення, як Верховного головнокомандуючого ЗСУ, чи така небачена халатність допущена по причині несвідомого безвідповідального ставлення керівництва Міноборони до чинного законодавства та природної спадщини.
Разом з тим, саме Ви можете прийняти рішення, необхідні для вирішення зазначеної проблеми:
1. Зупинити навчання на території Олешківських пісків (у т.ч. відкриття території для відвідування).
2. Забезпечити виведення з їх території військового контингенту, та провести виявлення можливих місць передислокації (наприклад, за слушною пропозицією науковців Херсонського університету – до горільника в тому ж Цюрупинському лісгоспі, кількома кілометрами на захід від Олешківських пісків).
3. Ініціювати службове розслідування та виявити винних у рейдерському вторгнення підрозділів ЗСУ до Олешківських пісків; виявити та притягнути до відповідальності винних у скоєнні злочинів, передбачених ст. 252 ККУ.
4. Доручити Державній екологічній інспекції України провести обрахунок збитків, нанесених державі зазначеними самовільними навчаннями.
5. Розглянути питання про розширення НПП "Олешківські піски" відповідно до клопотання про його створення – на площу 19 000 га.

З повагою,
1. О. Кравченко, виконавчий директор Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина", Львів.
2. О. Василюк, заступник голови Всеукраїнської громадської організації "Національний екологічний центр України", Київ.
3. С. Шапаренко, Екологічна група "Печеніги", Харків.
4. …
*
____________________

КОНТАКТ:
Шапаренко Сергій: тел. (066) 387-46-81, pe4enegy@gmail.com

Підготовлено ЕкГ "Печеніги", при використанні матеріалів бюлетеня прохання посилатися на джерело.
никто не знал, а я...Бэтмен!
Аватара пользователя
moder_1
Лига помощи животным
Модератор
 
Сообщения: 4007
Зарегистрирован: 05 мар 2012, 22:28

Вернуться в Экология

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

cron