В Мерефі відбувся "круглий стіл" за участі зоозахисників та депутатів міськради

В Мерефі відбувся "круглий стіл" за участі зоозахисників та депутатів міськради

Сообщение Марина+ » 24 дек 2016, 22:49

23.12.2016 року в м.Мерефа відбувся круглий стіл на тему "Вирішення питань з безпритульними тваринами в м. Мерефа в умовах європейської інтеграції України", організований громадською організацією "Ліга допомоги тваринам" разом з депутатами Мереф'янської міської ради.


Початок.jpg


Порядок денний круглого столу:
Мета заходу – виявити головні аспекти проблеми з безпритульними тваринами та зазначити шляхи їх законного, гуманного та ефективного вирішення; знайти порозуміння та налагодити співпрацю між керівництвом Мерефянської міської ради, зоозахисниками та громадськістю у вирішенні питання з безпритульними тваринами; винести на обговорення Програму «Контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами в м.Мерефа на 2017 - 2021 роки» за результатами чого утворити Робочу групу для підготовки Програми на розгляд чергової сесії Мерефянської міської ради; сприяти розвитку громадянського суспільства.
Організатори: представники громади м.Мерефа, депутати та керівництво Мерефянської міської ради, представники громадських організацій м. Харкова.
Запрошені: ЗМІ, всі бажаючі.
Робоча мова: українська, російська.
Модератор: Олена Березкіна.
Порядок денний:
1.Вступне слово від — модератора Олени Березкіної
2. Актуальність гуманного вирішення проблем з безпритульними тваринами в населених пунктах України.
Доповідач — Зоя Савченко, Голова Правління громадської організації “Ліга допомоги тваринам”.
3. Презентація проекту Програми «Контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами в м.Мерефа на 2017 - 2021 роки», розробленої ГО “Ліга допомоги тваринам”.
Доповідач - Марина Суркова, віце-Президент Асоціації зоозахисних організацій України.
4.Впровадження методу ВСВП (відлов-стерилізація-вакцинація-повернення до ареалу перебування), взаємодія з волонтерами/опікунами, а також з місцевою владою при реалізації Програми. Практичний досвід.
Доповідач — Ірина Подвойська, керівник ветеринаної клініки “СОС”, м.Харків.
5.Досвід спеціаліста ветеринарної медицини в реалізації методу ВСВП в м.Красноград та м.Вовчанськ Харківської області.
Доповідач — Віктор Воротников, спеціаліст ветеринарної медицини, ФО-П.
6.Вирішення питань з безпритульними тваринами гуманними методами в м.Первомайський. Практичний досвід.
Доповідач — Наталія Воронцова, Голова правління громадської організації “Мій ласкавий та ніжний друг”.
7.Співпраця з міжнародними організаціями в сфері поводження з тваринами.
Доповідач — Олена Кравченко, Голова громадської організації “Зоозахисне об’єднання “Разом”.
8.Сприяння в реалізації Програми, організація притулків та Служби порятунку тварин.
Доповідач —Ігнатова Анастасія , член громадської організації “Порятунок тварин Харків”.
9. Обговорення доповідей.
10. Створення Робочої групи.
11. Прийняття резолюції.


На круглому столі був присутній також міський голова Мерефи Сітов В.І.
Мы підготували Звернення на ім'я голови та депутатів Мереф'янської міської ради та подали його прі зустрічі.
Зміст звернення:


Шановний Веніамін Іванович!
Шановні депутати!

До нас в організацію звернулися волонтери м.Мерефа з проханням посприяти у вирішенні проблеми регулювання чисельності тварин у Вашому населеному пункті. З огляду на те, що немає Програми регулювання чисельності домашніх тварин в області, ми давно вже співпрацюємо з усіма волонтерами та зоозахисниками за програмою благодійної допомоги. На базі соціальної ветеринарної клініки "СОС" (м.Харків) проводиться пільгова стерилізація безпритульних і домашніх тварин м. Харкова та області. Ми вже кілька років співпрацюємо з волонтерами з області, тому знайомі з проблемами сільських селищних населених пунктів і міст області, і знаємо, що найчастіше бюджетне фінансування виділяється на регулювання чисельності безпритульних тварин, шляхом відлову та вбивства, що є жорстоким і протизаконним, оскільки порушує ст.16 та ст.17 Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, якими передбачено регулювання чисельності тварин методом біостерилізації, а евтаназія може застосовуватися лише в окремих випадках до невиліковно хворих тварин, які зазнають страждань.
У свою чергу ми розробили і пропонуємо на розгляд Мерефянської міської ради "Програму контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2017 - 2021 роки».
Є два способи скорочення чисельності бродячих домашніх тварин - фізичне знищення тварин і комплексний підхід, який включає в себе стерилізацію безпритульних і власницьких домашніх тварин, вакцинацію всіх поголовно тварин від сказу, інформаційно-просвітницьку роботу з власниками свійських тварин з приводу відповідального ставлення до обов'язків власника тварини, а також пошук господарів для тварин. При виборі методу вирішення проблеми потрібно враховувати ЗАКОННІСТЬ, ГУМАННІСТЬ, БЕЗПЕКУ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ.
Суть проблеми полягає з декількох складових:
1. Скарги на агресивну поведінку собак під час течок ("собачих весіль"), коли собаки збираються в зграї і ведуть себе агресивно, створивши небезпеку для оточуючих.
2. Скарги від мешканців на велику кількість бездоглядних собак в місті.
3. Загроза виникнення сказу.
Аналіз проблеми:
1.Більшість бездоглядних собак, на яких скаржаться мешканці селища, є, насправді, такими, що мають власників, тому необхідно впливати на господарів домашніх тварин і заборонити їм випускати собак в самовигул, так як вони в період течок у сук примикають до загальної зграї і беруть участь в «собачих весіллях"- це візуально збільшує кількість безпритульних собак, що викликає роздратування жителів, а також створює загрозу покусів для людей. Розпізнати безпритульних від тих, які мають власників неможливо, так як на багатьох собаках немає нашийників.
2. Не маючи можливості прилаштувати потомство від своїх домашніх тварин, господарі викидають цуценят і кошенят, постійно збільшуючи кількість безпритульних тварин.
3. Через заборону відстрілу диких тварин (зокрема лисиць) через проведення АТО значно збільшилася їх кількість, тому вони розширюють ареал свого проживання і йдуть в населені пункти, де їх приваблює можливість добути легку їжу зі сміттєвих баків, або вони також крадуть свійську птицю і дрібних тварин (кролів, нутрій, кішок). Дикі тварини є природним вогнищем сказу, тому становлять небезпеку для людей і домашніх тварин. Єдиний спосіб захисту домашніх тварин від смертельного невиліковного захворювання - щорічна поголовна вакцинація від сказу.
Шляхи вирішення проблеми:
1. Необхідно впливати за допомогою штрафів на власників домашніх тварин і попередити їх про відповідальність за випуск собак в самовигул, а також за покуси, які їх домашні собаки можуть завдати людям. Зобов'язати всіх власників реєструвати своїх тварин під час щорічної подворової вакцинації від сказу та видавати їм номерні знаки, які необхідно прикріпити на нашийник (ст.22 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»).
2. Надати можливість пільгової стерилізації для власників домашніх тварин і безкоштовної для безпритульних, щоб припинити безконтрольне розмноження тварин, яким неможливо буде знайти господарів.
3. У населених пунктах, оточених природною зоною, безпритульні і домашні собаки виконують роль прикордонників і відлякують диких тварин (які є осередком природного сказу), перешкоджаючи їх проникненню в населені пункти. Вони виконують дуже важливу роль в підтримці безпечної епідеміологічної ситуації, захищають домашніх тварин і людей від покусів дикими скаженими тваринами, а також зберігають домашню птицю і кролів від викрадення дикими тваринами.
Необхідно, щоб всі поголовно собаки і кішки (в тому числі і бездомні), а також домашні тварини були вакциновані від сказу.
Наші пропозиції:
Зоозахисні організації м.Харкова можуть запропонувати варіанти вирішення проблеми.
1.У разі вибору методу безповоротного вилову (який до речі є протизаконним, оскільки його наслідком йде вбивство тварин, що суперечить Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження”) доведеться щороку витрачати бюджетні кошти на вбивство безпритульних тварин, тобто боротися з наслідками проблеми, не впливаючи на її причини. При заказному відлові безпритульних собак ловці із Служби відлову часто відловлюють разом з бродячими і домашніх, так як для них не важливо, яких тварин відловлювати – їм важливо набрати кількість відловлених тварин відповідно до Договору з місцевою радою за яких вони отримують оплату. Це викликає обурення власників домашніх тварин, а із місцевого бюджету приходиться оплачувати відлов домашніх собак наряду з безпритульними. І такий підхід не вирішить проблему постійної появи безпритульних тварин на вулицях м.Мерефи.
Періодичні разові акції по вилову і вбивству невеликої кількості собак без системної роботи по постійному скороченню чисельності тварин гуманними методами не принесуть результату, так як популяція собак дуже швидко відновиться за рахунок їх безконтрольного розмноження та викидання потомства від домашніх тварин на вулицю, зате дії міської влади безсумнівно підірвуть імідж керівництва міста та однозначно визвуть обурення небайдужих до тварин жителів Мерефи, та власників тварин із залученням міжнародної громадськості, як це відбувається в деяких містах, де мають місце негуманні методи вбивства тварин. Міжнародні зоозахисні організації визнали вбивство не ефективним методом регулювання чисельності безпритульних тварин і вважають, що необхідно вплинути на причину появи постійного припливу бездомних тварин на вулиці, тому рекомендують вкладати гроші в Міську програму регулювання чисельності тварин и метод ВСВП.
2. В цьому разі першочергове завдання влади м.Мерефи - негайно організувати масову стерилізацію тварин (з вакцинацією від сказу) за принципом міжнародної австрійської організації "4 лапи", яка працює в багатьох містах України. Для цього необхідно виділити приміщення для соціальної клініки, на базі якої буде проходити міська програма стерилізації і оплачувати роботу ветлікарів і медикаментів. Якщо місцеві ветеринарні клініки погодяться брати участь у соціальному проекті зі стерилізації домашніх та безпритульних тварин, то залишається тільки виділити фінансування на оплату роботи лікарів, ловців і медикаментів, необхідних для стерилізації тварин. Кілька ветеринарних лікарів можуть безкоштовно навчитися методу гуманного відлова та малотравматичної операції зі стерилізації, пройшовши одноденний тренінг в міжнародній організації "4 лапи", працюючій в Україні, і здійснювати проект стерилізації на постійній основі у вашому місті.
Лікарі харківської ветеринарної клініки "СОС", котрі відвідали тренінг міжнародної організації "4 лапи" і перейняли їхні методи стерилізації, також готові провести тренінги для ветлікарів з Мерефи. Також Мереф’янська міська рада може вкласти договір з виконавцем послуг зі стерилізації-вакцинації-кліпсування), наприклад, з ФО-П Воротніковим В.П., який був виконавцем послуг по Програмі ВСВП в м.Красноград та Вовчанськ. Одночасно зі стерилізацією ведеться облік домашніх і безпритульних тварин та їх вакцинують від сказу, а також проводять профілактику зовнішніх і внутрішніх паразитів, що безсумнівно поліпшить санітарно-епідеміологічну ситуацію в місті, а гуманні європейські методи вирішення проблеми бездомних тварин підвищать імідж місцевої влади і викличуть схвалення і подяку всіх власників домашніх тварин та опікунів безпритульних.
Соціальна клініка (чи ветеринарний кабінет) повинна працювати у двох напрямках: стерилізація безпритульних тварин и стерилізація домашніх тварин, так як безпритульними, найчастіше, стають викинуті домашні тварини або їх неприлаштоване потомство. Необхідно надати можливість жителям Мерефи стерилізувати тварин за доступними цінами або навіть безкоштовно, за рахунок бюджету міста.
Такі фінансові вкладення, витрачені на заходи, що попереджають народження зайвих тварин і викидання їх на вулицю, окупляться зменшенням кількості бездомних тварин на вулицях Мерефи необхідністю витрачати надалі бюджетні гроші на їх відлов і знищення.
Також можна укласти договір з ветеринарною клінікою «СОС» в м.Харкові, на базі якої вже ведеться благодійний проект по льготній стерилізації безпритульних та власницьких тварин. Можна доставляти тварин в цю ветеринарну клініку для льготної стерилізації або ж запрошувати ветеринарних лікарів з цієї клініки для стерилізації тварин в м.Мерефа. В першому випадку необхідний транспорт для перевезення тварин, а в другому необхідно виділити приміщення в м.Мерефа для проведення стерилізації бригадою харківських ветеринарних лікарів.
Вибір методу і відповідальність за способи регулювання чисельності тварин у містах і населених пунктах лежить на органах місцевої влади, але однозначно вони повинні бути законними і гуманними, що сприяють формуванню здорового суспільства. Часто адміністрації/ради населених пунктів вдаються до отруєння тварин. Отруєння тварин - це варварський, жорстокий метод, який порушує всі міжнародні закони, а також Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження". Отруєння викликають повільну болісну смерть протягом 4-6 годин, що підтверджує висновок ветклініки "Білий клик". Як правило за багатогодинними муками тваринок змушені спостерігати жителі міста, в тому числі і діти, які отримують найсильнішу психологічну травму на все життя.
У цивілізованих людей такий жорстокий спосіб скорочення чисельності безпритульних тварин викликає обурення, осуд і негативно позначається на стані психічного і фізичного здоров'я, викликаючи нервові розлади, серцеві напади, гіпертонічні кризи. Оскільки в селищах не всі власники обмежують вихід своїх тварин за межі двора, тому часто труяться домашні тварини.
Дуже важливий морально-етичний аспект: відсутність біоетичного виховання у дітей та молоді формує спокійне ставлення до вбивства і вселяє впевненість, що жорстокість залишається безкарною, а це стимулює прояви насильства по відношенню до найслабкіших і незахищених членів суспільства, а також прояви садизму у схильних до цього людей, що неодмінно спричинить збільшення злочинності у Мерефі.
Давно настав час поміняти ставлення українських чиновників до тварин - відмовитися від старих методів відлову та вбивства, які застосовувалися протягом багатьох десятків років у всіх пострадянських країнах, але так і не дали результату, так як проблема бездомних тварин існує донині у всіх містах України.
Як показує світовий досвід, масове знищення тварин не вирішує проблеми зменшення їх чисельності, а навпаки - сприяє створенню неконтрольованої ситуації з чисельністю безпритульних тварин в місті, оскільки завжди існує міграція тварин з пригороду в місто на звільнені від міських собак території. Вбивство є неефективним та економічно витратним методом регулювання чисельності тварин та провокує ескалацію жорстокості в суспільстві. Наприклад в Харкові муніципальна служба знищила всіх собак і тепер мешканці міста скаржаться на те, що дикі тварини все частіше з'являються в районах міста та приватному секторі, де лисиці систематично крадуть домашню птицю, кроликів і кішок, викликаючи численні скарги жителів приватного сектора. Адже саме лисиці є природним вогнищем сказу і несуть в місто загрозу захворювання на сказ. А от вакциновані і стерилізовані собаки є природним бар'єром для проникнення в місто диких тварин, що несуть сказ.
На даний момент Всесвітня Організація Охорони Здоров’я, виходячи з багаторічного досвіду, а також після серії наукових досліджень та консультацій визначила, що неселективне вилучення собак являється неефективним, а до числа гуманних методів регулювання чисельності собак, які є дієвими, відносяться:
- Метод вилов-стерилізація-вакцинація-повернення (ВСВП);
- Адміністративні методи (обов'язкова реєстрація та ідентифікація тварин);
- Монетарні методи (податок на утримання тварин, ліцензія на розведення тварин);
- Освітні програми, які мотивують населення стерилізувати своїх тварин, в комбінації з підтримкою програм стерилізації (надання можливості для пільгової стерилізації).
ВООЗ не тільки є розробником програми ОСВ, а й активно веде подібні програми по всьому світу.
Обов'язкова умова успіху методу ОСВ: темпи стерилізації повинні перевищувати темпи народжуваності.
Якщо дотримуватися умов міжнародних організацій, то масова стерилізація 70% безпритульних і домашніх тварин протягом вже першого року забезпечить стійку динаміку зниження їх чисельності на території міста. Продовження цієї роботи протягом наступних 4-5 років, в тих же обсягах, в поєднанні з активною інформаційно - просвітницькою діяльністю дозволить довести чисельність цих тварин до прийнятного для міського середовища рівня і стійкості ефекту від стерилізації. Після чого значно зменшиться потреба у фінансуванні масової стерилізації.
Однією з головних умов успішної роботи зі стерилізації тварин є взаємодія міської влади із зоозахисними організаціями свого міста та опікунами безпритульних тварин, волонтерами та власниками домашніх тварин.
Найбільш ефективним шляхом регулювання чисельності безпритульних тварин є реалізація заходів запобігання неконтрольованого розмноження тварин, що мають власників, та безпритульних тварин, здійснювана місцевою владою за участю місцевих громадських організацій.
Засобами такого попередження є:
- Масова стерилізація безпритульних собак і кішок;
- Пільгова масова стерилізація тварин, що мають власника, для соціально вразливих верств населення (з низьким рівнем доходу - пенсіонери, інваліди тощо.);
- Просвітницькі заходи щодо заохочення стерилізації та робота з населенням (соціальна реклама, тематична поліграфічна продукція, публікації, теле- та радіопередачі, лекційна робота в навчальних закладах тощо).
Для цього волонтери розклеюють інформаційні листівки про стерилізацію і збирають заявки на стерилізацію домашніх і безпритульних тварин (не менше 10 тварин в день).
В разі обрання виконавцем послуг зі стерилізації ФО-П з іншого міста - призначається день приїзду, про дату сповіщають господарів домашніх тварин і опікунів безпритульних тварин, які записалися на стерилізацію.
Для проведення операцій необхідно невелике опалювальне приміщення (якщо це буде холодний період року), з водою і світлом, де одін-два ветлікаря проводитимуть стерилізацію в порядку черговості запису. Розрахунок по стерилізації власницьких домашніх тварин проводиться з власниками цих тварин. Розрахунок по стерилізації безпритульних проводиться з міськрадою населеного пункту.
Безпритульним тваринам на вухо прикріплюється кольорова пластикова бірка (кліпса) з індивідуальним номером, по якій можна впізнати тварину. Власникам домашніх тварин видається жетон, який вони зобов'язані прикріпити до нашийника. Одночасно тварини вакцинуються від сказу з видачею довідки і проводиться профілактика зовнішніх і внутрішніх паразитів (бліх і глистів).
З господарями тварин проводиться інформаційно-просвітницька робота та роздаються листівки, що попереджають:
1. про обов'язок утримувати тварин в межах свого подвір'я і не випускати в самовигул;
2. про щорічну вакцинацію тварин від сказу і відповідальність за відмову від вакцинації, так як це ставить під загрозу здоров'я людей та інших домашніх тварин. (Разом з вакцинацією необхідно вести облік домашніх собак і вручати господарям попереджуючі листівки);
3. про необхідність контролювати народжуваність своїх тварин і про можливість стерилізації домашніх тварин за пільговими цінами;
4. про те, що за викидання тварин передбачена відповідальність і можна тварин пристроювати через Будянських волонтерів-зоозахисників, які будуть розміщувати оголошення про пристройство тварин на сайтах зоозахисних організацій.
Попереджуємо:
1.Всі собаки, виловлені в області за договором з комунальним підприємством «Центр поводження з тваринами» або його ФО-П Паневіна В.О. знищуються, не дивлячись на запевнення і обіцянки директора КП "ЦПзТ" Ю. Шаповалової про те, що їх будуть вакцинувати, стерилізувати і шукати їм господарів.
2.При укладенні договору з КП "ЦПзТ" або його ФО-П Паневіна В.О. на безповоротний вилов тварин, що знаходяться на вулицях селища, слід розуміти, що вилов проводиться безсистемно, без попередження мешканців селища, і в вилов, зазвичай, потрапляє багато домашніх тварин, яких господарі випускають в самовигул, тому бюджетні гроші будуть витрачені на вбивство не тільки безпритульніх, а й домашніх тварин, що викличе обурення власників домашніх тварин і не принесе значного скорочення чисельності безпритульних тварин.
3.Вбивство собак не впливає на проблему, а бореться з її наслідками. На території, що звільнилися замість відловлених собак прийдуть собаки з інших населених пунктів або ж самі господарі викинуть цуценят від своїх собак, так як в селищі у людей немає можливості простерилізувати собак (особливо сук) за доступною ціною.
4.Тільки пропаганда стерилізації серед господарів і масова стерилізація власницьких і безпритульних собак і кішок за допомогою місцевих волонтерів поступово знизить кількість безпритульних тварин. У стерилізованих сук немає течок, під час яких навколо них пси утворюють зграї. Причиною агресії сук стає материнський інстинкт, який проявляється в охороні і захисті свого потомства, а якщо не буде цуценят, то і не буде прояви захисного інстинкту.
Підводячи підсумок, хочемо звернути Вашу увагу, що безповоротний вилов (з подальшою евтаназією) тварин, який застосовує КП «ЦПзТ» є протизаконним та негуманним, оскільки Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» передбачено регулювання чисельності домашніх тварин (до яких за визначенням належать коти та собаки) методом стерилізації, а не евтаназії. Саме тому ми пропонуємо альтернативу незаконним та негуманним діям КП «ЦПзТ». А саме: впровадження Програми масової стерилізації домашніх (власницьких та безпритульних) тварин.

З повагою,
Голова правління ГО «Ліга допомоги тваринам» Савченко З.Ф.



ГО "Ліга допомоги тваринам" презентувала розроблену нею комплексну "Програму контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2017 - 2021 роки".

Програма для Мерефи.docx
(30.17 КБ) Скачиваний: 413


Присутні також мали змогу подивитися доволі цікаве відео, яке розвіяло їх уявлення про КП "Центр поводження з тваринами" (відео на youtube https://www.youtube.com/watch?v=Y3HKB_gEWrA&t=6s ).

Виступили спеціалісти ветеринарної медицини, які розповіли про свій досвід в реалізації таких програм (було два виконавця послуг зі стерилізації):

1. ФО-П Воротніков В.П., який був виконавцем послуг зі стерилізації-вакцинації-кліпсування за міськими Програми в м.Красноград та в м.Вовчанськ
viewtopic.php?f=26&t=12420

Воротніков.jpg


2. Керівник ветеринарної клініки СОС Подвойська І.Г. - виконавець послуг зі стерилізації-вакцинації-кліпсування в м.Первомайський viewtopic.php?f=26&t=12086&p=79964&hilit=первомайский#p79964

виступ.П.І.Г..jpg


Голова БОЗТ "Мій ласкавий та ніжний друг" Наталія Воронцова поділилася своїм досвідом в реалізації такої програми в м.Первомайський, розповіла про позитивні результати виконання програми.

Вор. та Світл..jpg


За результатами круглого столу створили робочу групу з 12 осіб, яка включає розробника програми, фахівця в сфері поводження з тваринами, депутатів міськради, завідуючого та інспекторів відділу благоустрою, і волонтерів.


Бер. та Сав..jpg
Аватара пользователя
Марина+
Лига помощи животным
Администратор
 
Сообщения: 963
Зарегистрирован: 18 мар 2015, 22:17

Вернуться в Важная информация отдела зоозащиты

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

cron