РЕЗОЛЮЦІЯ V НАЦІОНАЛЬНОГО КОНГРЕСУ З БІОЕТИКИ

РЕЗОЛЮЦІЯ V НАЦІОНАЛЬНОГО КОНГРЕСУ З БІОЕТИКИ

Сообщение Alisa » 30 июл 2015, 18:07

РЕЗОЛЮЦІЯ V НАЦІОНАЛЬНОГО КОНГРЕСУ З БІОЕТИКИ

23-25 вересня 2013 р. в м. Києві відбувся V Національний конгрес з біоетики з міжнародною участю. Конгрес було присвячено академіку В.І.Вернадському та академіку М.М.Амосову, 150-річчя та 100-річчя від дня народження яких відзначається в цьому році. У Конгресі прийняли участь більше 300 учасників серед яких вчені і фахівці з країн СНД, Центральної та Західної Європи, Сполучених Штатів Америки.
Заслухавши та обговоривши доповіді з найбільш актуальних етичних проблем сучасної біомедицини, екології та новітніх біотехнологій медичного призначення учасники прийняли наступне рішення:

Просити Верховну Раду України:

- з метою реалізації біоетичних принципів в Україні прискорити ратифікацію Конвенції про права людини і біомедицину (Рада Європи 1997), а також внести відповідні зміни до основ законодавства України про охорону здоров‘я;

- розробити Закон України «Про засади державної політики у сфері охорони здоров’я», визначивши у ньому соціальні цінності, на підтримку яких спрямована державна політика у сфері охорони здоров’я, цілі та завдання, модель розвитку системи охорони здоров’я, основні напрями та шляхи їх розвитку, механізми реалізації тощо;

- удосконалити законодавче визначення прав, обов’язків і відповідальності пацієнтів та медичних і фармацевтичних працівників;

- удосконалити законодавство щодо проведення судово-медичної та судово-психіатричної експертизи;

- дотримуватись принципів біоетики при підготовці проектів законодавчих актів, спрямованих на реформування системи охорони здоров’я;

- розглянути питання про біоетичну складову у процесі виховної і навчальної роботи на всіх рівнях освіти – від дошкільних до вищих навчальних закладів;

- внести до законодавчих актів України зміни, спрямовані на заборону або обмеження у засобах масової інформації реклами лікарських препаратів та виробів медичного призначення;

- у зв‘язку з підписанням Україною Європейської конвенції про захист домашніх тварин прийняти відповідні закони для вирішення проблеми безпритульних тварин, вимагаючи заборону евтаназії тварин, як можливий метод регулювання їх чисельності.

Рекомендувати:

Міністерству охорони здоров‘я України:

- сприяти розробці та впровадженню довгострокової державної и соціальної політики в галузі біоетики щодо здійснення на національному
рівні координації та суспільного контролю над дотриманням принципів і норм біомедичної етики, прав та гідності людини при проведенні біомедичних досліджень, лікувально-профілактичної і освітньо-просвітницької діяльності;
- вжити заходи щодо удосконалення проекту Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми «Здоров’я – 2020: український вимір», забезпечивши наукову обґрунтованість очікуваних результатів;
- відновити роботу Центральної етичної комісії МОЗ України для здійснення координації та моніторингу діяльності локальних етичних комітетів, навчання членів комітетів і комісій з біоетики, вирішення питань ліцензування та сертифікації їх діяльності;
- для забезпечення належної етичної експертизи матеріалів клінічних випробувань лікарських засобів удосконалити нормативну базу щодо проведення клінічних досліджень;
- удосконалити нормативно-правове регулювання діяльності комісій з питань етики при лікувально-профілактичних закладах;
- розробити та подати до Верховної Ради України проект закону про врегулювання застосування репродуктивних технологій, включаючи сурогатне материнство, використання ембріональних стовбурових клітин, транссексуальну хірургію тощо.
- звернути увагу медичної громадськості України на необхідність дотримання норм Етичного кодексу лікаря України;
- розробити та прийняти Етичний кодекс фармацевтів України.
Міністерству охорони здоров‘я України разом із Міністерством освіти і науки України:
- створити систему безперервної біоетичної освіти, включаючи підвищення кваліфікації фахівців в галузі біології і медицини та приділяючи особливу увагу формуванню їх етичної компетенції;
- розглянути можливість підготовки фахівців в галузі біоетики і біомедичної етики у відповідних вищих навчальних закладах;
- сприяти гуманізації біомедичної освіти і досліджень, прагнути до виключення застосування тварин в учбовому процесі та впровадження альтернативних методів навчання, мінімізувати використання тварин в наукових експериментах.
Комітетам з питань біоетики НАН та НАМН України:
- посилити співпрацю з профільними державними установами і організаціями, медичними університетами і науково-дослідними інститутами, Державним експертним центром МОЗ України з питань створення, регулювання и координації діяльності локальних етичних комітетів, моніторингу їх діяльності, навчання членів етичних комітетів і молодих учених;
- з метою організації громадського обговорення важливих соціальних, медико-біологічних та екологічних проблем, які потребують впровадження
біоетичних принципів і норм, проводити відповідні конференції та семінари для цільових аудиторій;
- ширше практикувати публікацію та розповсюдження інформаційних матеріалів з етичних проблем біомедицини, охорони здоров‘я, захисту навколишнього середовища та пропаганди до здорового способу життя, а також сприяти підвищенню рівня інформованості суспільства за допомогою засобів масової інформації (ЗМІ);
- разом з Міністерством охорони здоров‘я України продовжити роботу над удосконаленням Етичного кодексу лікаря України, включаючи розробку механізмів його дотримання та визначення моральної відповідальності лікаря.
Локальним етичним комітетам при клініках, лікарнях, медичних учбових та науково-дослідних закладах:
- активізувати свою діяльність з впровадження освітніх програм, рекомендацій з методичного забезпечення етичної та біоетичної підготовки фахівців, що проводять експертизу біомедичних досліджень;
- посилити контроль за дотриманням етичних принципів на етапі виконання кліничних та наукових досліджень.
Редакціям наукових журналів медико-біологічного профілю:
- приймати до публікації лише наукові праці, які пройшли біоетичну експертизу.
Изображение
Аватара пользователя
Alisa
Лига помощи животным
Модератор
 
Сообщения: 15565
Зарегистрирован: 23 фев 2012, 19:18

Вернуться в Юридический ликбез

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 4

cron