Яке число тварин може тримати один громадянин і якими нормативними актами врегульоване це питання?

Яке число тварин може тримати один громадянин і якими нормативними актами врегульоване це питання?

Сообщение Марина+ » 15 июн 2016, 16:27

Відповіді на питання нам надала доктор юридичних наук, старший науковий співробітник НДІВПЗ імені ак.В.В Сташиса НАПРНУ Яковець І.С.

ПИТАННЯ:
Яке число тварин може тримати один громадянин і якими нормативними актами врегульоване це питання?


Відповідь: Чинні законодавчі та нормативні акти чітко не обмежують кількість домашніх тварин, які може тримати громадянин.
Єдиним актом, який певним чином встановлює обмеження кількості тварин, є «Порядок утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах», затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30.09.2010р. №429.
Однак ним врегульовані питання тримання виключно диких, а не домашніх тварин.
Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» (ст. 7) містить лише загальні оціночні норми такого змісту:
«Кількість тварин, що утримуються, обмежується можливістю забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог цього Закону».
«Умови утримання тварин повинні відповідати їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям».
«Умови утримання тварин повинні задовольняти їх природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та інші потреби».
«Місце утримання тварин повинно бути оснащено таким чином, щоб забезпечити необхідні простір, температурно-вологісний режим, природне освітлення, вентиляцію та можливість контакту тварин із природним для них середовищем».
Правила утримання домашніх тварин у м. Харкові, затверджені рішенням 14 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 04.07.2007р. №164/07 (що за загальним правилом не можуть суперечити законодавчим актам) необґрунтовано розширюють перелік підстав для обмежень кількості тварин положенням, що «кількість тварин, що утримується, залежить від розміру та стану житлової площі помешкання, відповідно до ветеринарно-зоогігієнічних вимог».
Однак і ця норма не скасовує оціночного характеру основних підходів до умов тримання тварин.
В Україні нині не існує нормативних актів, які б визначали конкретний перелік біологічних, видових та індивідуальних потреб кішок та собак, зокрема, й щодо простору, температурно-вологісного режиму, освітлення тощо. Немає й універсальних ветеринарно-зоогігієнічних вимог з цих питань.
Більше того, сам по собі Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» не встановлює обов’язковість реалізації одночасно всіх зазначених вимог.
Приміром, норма про необхідність забезпечення тварині можливості «контакту із природним для них середовищем» (ст. 7) не має імперативного характеру, бо існує можливість (ст. 1) утримання тварини в домашніх умовах, тобто у стані обмеження природної волі домашніх тварин, що виключає їх вільне переміщення за межами квартири, подвір'я окремого будинку.
На відміну від представників органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, які відповідно до ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, при реалізації прав громадянами застосовується принцип «дозволено все, окрім того, що прямо заборонено законом».
Таким чином, для визнання кількості наявних тварин такою, що перевищує встановлені норми, потрібно спочатку довести, що певний вид тварини потребує відповідних та чітко визначених потреб, а громадянин, який її тримає, не забезпечує їх задоволення.
Додаткового доведення вимагає й факт, що громадянин не забезпечує індивідуальних потреб кожної утримуваної тварини.
У іншому разі вимога щодо обмеження кількості тварин матиме характер безпідставного та незаконного обмеження права громадянина, наданого йому чинним законодавством.


ПИТАННЯ: чи можна визначати мінімальну норму житлової площі, яка повинна припадати на одну домашню кішку, виходячи з норми, встановленої для її близькоспоріднених видів диких тварин? І чи можна обраховувати максимально допустиме число тварин на підставі житлової площі квартири із включення до загального числа мешканців не лише тварин, а й людей?

Відповідь: Ні, чинне законодавство та нормативні акти чітко вирізняють категорії «домашня» та «дика» тварина, передбачаючи для них різні правила поводження.

Як визначено у ст. 1 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»:
домашні тварини - собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі;
дикі тварини - тварини, природним середовищем існування яких є дика природа, у тому числі ті, які перебувають у неволі чи напіввільних умовах.
У домашніх та диких тварин є різними біологічні, видові, індивідуальні особливості.
З точки зору чинного законодавства, домашня кішка – це тварина-компаньйон, тоді як дика лісова кішка залишається хижаком (що прямо передбачено нормативними актами). Звідси й потреби цих тварин є різними.
Саме на цій підставі відповідними нормативними актами й передбачаються відмінні вимоги до місць їх тримання.
Приміром, якщо домашніх кішок громадянин відповідно до Закону України може тримати у квартирі чи будинку, то, як це прямо передбачено в додатку до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30.09.2010 №429 «Про затвердження Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах», місцем тримання близькоспоріднених видів диких тварин диких тварин, є виключно (залежно від виду тварини) клітки, або вольєри.
З цих же підстав не можна застосовувати наведену у Порядку формулу обчислення мінімальної площі на одну тварину для визначення кількості тварин у квартирі. Тим більше, в ній не передбачається можливість включення до числа мешканців вольєру й людей.
Що ж стосується умов тримання та правил забезпечення потреб домашніх тварин, чинне законодавство обмежується лише загальним посиланням, що власники тварин повинні «забезпечити домашній тварині необхідні умови, що відповідають її біологічним, видовим та індивідуальним особливостям, відповідно до вимог цього Закону; дотримуватися санітарно-гігієнічних норм експлуатації жилого приміщення, де утримується домашня тварина (місце постійного утримання), та норм співжиття (ст. 9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».
Так само не можна застосовувати й формулу розрахунку мінімальної норми площі приміщення для утримання кількох диких тварин, яка міститься у вищевказаному Порядку, оскільки його дія поширюється виключно на диких тварин (2.1. Цей Порядок, встановлює механізм утримання, використання диких тварин).
Більше того, у Порядку прямо та недвозначно передбачено: «2.2. Цей Порядок поширюється на юридичних та фізичних осіб, які утримують диких тварин в умовах неволі або в напіввільних умовах на території України». Тобто, громадяни, які утримують тварин домашніх не підпадають під його дію.
Намагання поширити дію Порядку на таких осіб є спробою безпідставного та незаконного звуження прав громадян через покладання не передбачених чинними нормативними актами обов’язків та обмежень.

ПИТАННЯ: чи є утримання 15 котів у квартирі адміністративним правопорушенням, передбаченим статтею 154 Кодексу України про адміністративне правопорушення?

Відповідь: Сам по собі факт наявності у громадянина 15 кішок не утворює адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 154 КУпАП, оскільки, як зазначено вище в цьому висновку, максимальна їх чисельність законодавчими та нормативними актами не передбачається.

Стаття 154 КУпАП «Порушення правил тримання собак і котів» передбачає відповідальність за такі дії, як:
1) тримання собак і котів:
у місцях, де це заборонено відповідними правилами;
понад установлену кількість;
незареєстрованих собак
2) приведення собак в громадські місця;
3) вигулювання собак:
без повідків і намордників (крім собак, у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку)
в невідведених для цього місцях.
За Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» громадяни мають право тримати домашніх тварин, в тому числі й у домашніх умовах (ст. 1). Тож тривання котів у квартирі не є утриманням цих тварин у забороненому місці.
Обов’язковій реєстрації коти не підлягають.
Тож, буде вважатися порушенням тримання 15 котів у квартирі лише у разі доведення, що цей вид тварини потребує відповідних та чітко визначених потреб, а громадянин, який їх тримає, не забезпечує їх задоволення. Також необхідно дослідити й стан забезпечення індивідуальних потреб кожної утримуваної тварини.
Аватара пользователя
Марина+
Лига помощи животным
Администратор
 
Сообщения: 963
Зарегистрирован: 18 мар 2015, 22:17

Вернуться в Юридический ликбез

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 3

cron